Po czym poznać dobry garnitur? Krój to nie wszystko. | Krawiec z dojazdem

Po czym poznać dobry garnitur? Krój to nie wszystko.

Skarpetki do garnituru. Jak je dobrać, żeby nie wyglądać śmiesznie?
7 września 2017
Skarpetki do garnituru. Jak je dobrać, żeby nie wyglądać śmiesznie?
7 września 2017

Uważamy, że jedną z najważniejszych cech mężczyzny, i to taką, którą widać na pierwszy rzut oka, jest umiejętność kreowania własnego stylu. Do tego niezbędny jest idealny garnitur. Złośliwi powiedzą, że „Garnitury się szyje, nie kupuje” - jednak co to w ogóle znaczy? Doradzimy Ci na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni dla siebie garnitur.

Do czego potrzebujesz swojego garnituru?

Podstawowe pytanie, jakie musisz sobie zadać (i jakie zada Ci w pierwszej kolejności krawiec) dotyczy tego, do czego będzie Ci służył garnitur. Wydaje się to banałem, jednak zapewniamy Cię, że nasze doświadczenie podpowiada nam, że nie wszyscy dobrze przemyśleli tę decyzję przed właściwym zakupem. Dopiero, gdy zdecydujesz się jaki charakter musi mieć Twój garnitur (np. bardziej casualowy, bądź biznesowy) możesz zacząć się zastanawiać na co w jego przypadku zwrócić szczególną uwagę.

Przede wszystkim materiał

Materiał to absolutna podstawa każdego garnituru. Ma on oczywiście znaczenie praktyczne (np. lniane lub wykonane z cienkiej bawełny garnitury na lato), ale przede wszystkim mówi o Twoim wyczuciu stylu i smaku. Ponadto, trzeba powiedzieć sobie wprost: najlepiej sprawdzają się tkaniny naturalne. Nawet mało wprawne oko od razu rozpozna marynarkę z kiepskiej bawełny lub poliestru. Poza tym, sztuczne materiały są zdecydowanie mniej wygodne, a do tego nie przepuszczają powietrza, co jest szczególnie uciążliwe w cieplejszych miesiącach.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tkaninach? O ich wartości decyduje w głównej mierze jakość i liczba nitek zastosowana przy ich produkcji. Oznaczana jest w ten sposób, np.: 110'S lub 200'S. Im liczba jest większa, tym tkanina jest mocniejsza. Przyjęło się, że garnitury poniżej 100'S są zbyt niskiej jakości. Takich zdecydowanie nie zalecamy.

Uniwersalne zasady i wskazówki dotyczące marynarki

  1. Wypełnienie ramion

Dobra marynarka powinna być idealnie dopasowana do ciała, odzwierciedlając jego właściwe proporcje. Wypełnienie ramion to bardzo wrażliwe miejsce. Marynarka kiepskiej jakości posiadać będzie wypchane wkładki, rodem z poprzedniej epoki. Takie rozwiązanie wygląda bardzo nieestetycznie i jest domeną garniturów kupowanych w sieciówkach – pozornie uniwersalnych, a praktycznie – po prostu źle dobranych.

  1. Wyłogi, a konkretnie ich szerokość

Częstym problemem źle dobranej marynarki są zbyt wąskie klapy, kompletnie nie współgrające z linią męskiego korpusu. Zasada jest taka, że muszą mieć mniej więcej połowę szerokości ramienia. Do tego, muszą być dobrane do rozmiarów krawata. Nie widzieć czemu, coraz częściej widzimy tendencję do zwężania klap. To po prostu nie wygląda dobrze.

  1. Długość marynarki

Zasadniczo istnieją 3 reguły dotyczące długość marynarki. Powinna ona:

  • dzielić sylwetkę na dwie równe części,

  • zakrywać pośladki,

  • sięgać do nasady kciuka.

Sęk w tym, żeby nie dać się skusić do zbyt „kusej” marynarki, a takie również są lansowane, zwłaszcza przez popularne boysbandy. Efekt jest taki, że marynarka wygląda jak zdjęta z młodszego brata. Prawdziwy gentleman, znający wartość swojego stylu i wagę wizerunku, nie może sobie na to pozwolić.