Skarpetki do garnituru. Jak je dobrać, żeby nie wyglądać śmiesznie? | Krawiec z dojazdem

Skarpetki do garnituru. Jak je dobrać, żeby nie wyglądać śmiesznie?

Po czym poznać dobry garnitur? Krój to nie wszystko.
7 września 2017
Po czym poznać dobry garnitur? Krój to nie wszystko.
7 września 2017

Groom tying his shoes to get ready for his wedding day.

Dobór odpowiednich skarpet albo wydaje się niektórym kompletnie nie istotny (takie osoby postrzega się jako niechlujne), albo wręcz przeciwnie – zbyt trudny i pełen modowych pułapek. Oba podejścia są błędne. Skarpety to bardzo wdzięczna część męskiej garderoby, która może być doskonałym dodatkiem lub uzupełnieniem całej stylizacji.

Białe skarpety - rozwiewamy wątpliwości raz na zawsze

Z pewnością nie raz widziałeś ten widok: elegancki mężczyzna w garniturze (np. na weselu) siada i... odsłania białe skarpety (albo jeszcze gorzej – gołą łydkę). Niektórych ten widok może śmieszyć, ale zdecydowanej większość zakomunikuje jedno – ten mężczyzna nie zna się na podstawowych zasadach dotyczących ubioru garnituru. Ewentualnie, można dojść do wniosku, że taka osoba jest po prostu niechlujna, a to cecha dyskwalifikująca w wielu sytuacjach, np. na randce lub rozmowie o pracę.

Białe skarpety to element stroju sportowego i w takim przypadku sprawdzają się doskonale. Partia tenisa? Oczywiście. Spotkanie biznesowe? Nie, nie i jeszcze raz nie!

Materiał i długość skarpet

Eleganckie buty, charakterystyczne dla garnituru, wymagają bardzo cienkich skarpet, na które bez problemu można je nałożyć. Szew na palcach powinien być zatem płaski (choć najlepiej jest ze szwu w ogóle zrezygnować – odsyłamy do skarpet bezszwowych). Zły dobór materiału, a co za tym idzie grubości skarpet, będzie wiązał się z ogromnym dyskomfortem i bolesnymi obtarciami.

A co z długością? Do wyboru masz:

  • klasyczne skarpetki,

  • podkolanówki,

  • stopki (tzw. niewidzialne skarpetki).

Te pierwsze są najoczywistszym wyborem. Sięgają do mniej więcej połowy łydki. Zasada jest taka, że w momencie siadania, gdy nogawka spodni podchodzi do góry, nie mogą odkrywać ani skrawka gołej skóry. Z kolei podkolanówki lepiej sprawdzają się w chłodniejsze dni. Przy tym, pozostają na właściwym miejscu i nie zsuwają się ze stopy. W cieplejsze miesiące alternatywą mogą być stopki, ale te pod warunkiem, że nie wystają ponad buty. I to tylko w przypadku bardziej casualowych garniturów na mniej formalne okazje.

Jaki kolor? Wyborów jest kilka

Kolor możesz wybrać, sugerując się:

  1. kolorem spodni

W tym przypadku chodzi zwykle o optyczne wydłużenie nogi. To zdecydowanie najbezpieczniejsza i najbardziej klasyczna opcja – wybierają ją mężczyźni, którzy nie mają ochoty na modowe eksperymenty. Powinieneś zaopatrzyć się w kilka kompletów skarpet koloru Twoich garniturów. I odpowiadamy od razu: Nie, czarne skarpety nie pasują do wszystkiego, np. do spodni granatowych, czy brązowych.

  1. kolorem butów

Możesz również zasugerować się odcieniem swoich butów. Zdecydowanie rzadziej wybierana opcja, jednak bardzo dobrze sprawdza się w przypadku braku odpowiednich skarpet do spodni. Powinni jednak tego unikać niżsi mężczyźni – to rozwiązanie optycznie skraca sylwetkę.

  1. Kolorem krawatu/poszetki/koszuli

Bardziej odważni mężczyźni mogą eksperymentować z doborem koloru butów do dodatków w postaci np. poszetki. W przypadku gładkich garniturów możesz pozwolić sobie na wzory na skarpetach, jednak do garniturów w prążki, kratę lub inny wzór, wybierz skarpety jednolite.